Аџибадем Систина не успеа да направи пресврт во дуелот со Аптив

Аптив 8-4(5-1) Аџибадем Систина

Аптив: Стаматовски Кире 6’ 20’ 35’ 37’ 36’ Трајковски Иле 10’ Тодоровски Маријан 11’ Марковски Александар 12’
Аџибадем Систина: Игор Ѓоргиевски 17’ 29’ 34’ Кристијан Димковски 25’

Одличен старт за екипата на Аптив во дуелот со Аџибадем Систина, од почетокот на првото полувреме тие на теренот покажаа екплозивност која до 12та минута им донесе 4 погодоци. Екипата на Систина се обиде со брзи контра напади и голман играч да направи нешто повеќе но до полувремето успеа да постигне само еден гол од пенал во 17та минута. Аптив на полувремето замина со предност од 5-1. Во второто полувреме екипата на Аџибадем Систина притисна кон голот на Аптив и во 25та минута го намали водството на 5-2 а во еден момент да дојде и до само еден гол негатива на 5-4, но ваквата отворена игра ја остави ранлива во одбраната што Аптив вешто го искористи за преку контра напади да реализира и да го добие овој натпревар со 8-4.