Богески и Даиловски го предводеа Матрикс до победа над Лукоил

Матрикс 8-0(5-0) Лукоил

Матрикс: Петре Даиловски 13’ 16’ 18’ 40’ Драган Брњарчевски 10’ Мирко Богевски 5’ 23’ 32’

Одличен старт за екипата на Матрикс во дуелот со Лукоил со погодокот на Богевски во 5та минута, овој рано постигнат погодок и даде силна мотивација на екипата на Матрикс да продолжи во висок ритам што и донесе висока предност уште во раната фаза од натпреварот. Екипата на Лукоил ова прво полувреме не успеваше да ја пронајде својата препознатлива игра што се одрази на резултатот. Екипата на Матрикс на полувреме замина со предност од 5-0. Во второто полувреме екипата на Матрикс беше таа која што ја контролираше играта и резултатот и покрај сите обиди на Лукоил да ја намали високата негатива од полувремето. На денешниот натпревар екипата на Лукоил не успеа да пронајде против игра за денес перфектната игра на Матрикс која го доби овој дуел со 8-0.