Борче Јовановски со хет-трик го водеше Леар до победа над Bestway Solutions.

Bestway Solutions 2-3 (0-1) Леар
Bestway Solutions: Марко Неделковски 36’ Петар Стефановски 38’
Леар: Борче Јовановски 7’ 26’ 34’

Екипите на Bestway Solutions и Леар во овој дуел влегоа подготвени и мошне мотивирани за игра. И на двете страни се играше цврст фудбал со акцент на играта во одбраната. И двеке екипи се трудеа да го затворат приодот кон противничкиот гол и преку контра напад да остварат брза реализација. Екипата на Леар прва дојде до водство во раната фаза од натпреварот преку Борче Јовановски 7’. Екипата на Bestway Solutions имаше неколку отворени шанси за гол кои не успеа да ги искористи, па Леар на полувремето замина со предност од 1-0. Во второто полувреме и на двете страни се продолжи со ист ритам. На самиот старт, вечерва расположениот Борче Јовановски даде гол за водство на Леар од 2-0. По груб старт Леар остана со играч помалце, но не успеа да ја искористи предноста па резултатот остана 2-0, по што Борче Јовановски имајќи своја вечер го зголеми на 3-0. Тогаш Bestway Solutions во својте редови внесе голман-играч. Ваквата тренерска одлука вроди со плод и со 2 гола во низа Bestway Solutions успеа да ја намали разликата на 3-2 преку Марко Неделковски 36’ и Петар Стефановски 38’. Времето сепак беше сојузник на екипата на Леар која го доби овој натпревар со 3-2.