Во дерби натпревар Ван Хоол и Фабрика Карпош – ГИМ одиграа реми

Ван Хоол 3-3(2-1) Фабрика Карпош – ГИМ

Ван Хоол: Ненад Атанасов 9’ 32’ Владо Здравсковски 7’
Фабрика Карпош – ГИМ: Филип Илиевски 21’ 26’ Игор Николовски 9’

Динамично прво полувреме одиграа екипите на Ван Хоол и Фабрика Карпош – ГИМ, прва до водство дојде екипата на Ван Хоол со погодок во 7та минута. По оваа негатива екипата на Фабрика Карпош започна со агресивна игра што и донесе израмнување во 9та минута со погодокот на Николовски. Екипата на Ван Хоол во 9та минута успеа повторно да постигне погодок за водство од 2-1 кое успеа да го задри до полувремето и покрај жестокиот притисок на екипата на Фабрика Карпош – ГИМ. На стартот на второто полувреме екипата на Фабрика Карпош успеа да постигне погодок и да дојде до израмнување, а неколку минути подоцна со вториот гол на Илиевски успеа да направи и целосен резултатски пресврт. Екипата на Ван Хоол по ова се префрли на противничка половина и вршеше притисок кон голот на Фабрика Карпош што вроди со плод во 32та минута за повторно израмнување 3-3 и интересни последни минути. Во ваквата интересна завршница екипите ги поделија бодовите.