Во дерби натпревар ЈСП го совлада Макпетрол

ЈСП 5-3(2-2) Макпетрол
ЈСП: Филип Димовски 2’ 25’ 40’ Дарко Патров 20’ Љупчо Павловиќ 21’
Макпетрол: Мишо Ѓоргиовски 8’ Никола Секулоски 11’ Марко Костенцовски 28’

Крајно израмнет натпревар одиграа екипите на ЈСП и Макпетрол. Прва до водство дојде екипата на ЈСП преку Филип Димоски уште во раната фаза на натпреварот 2’. Екипата на Макпетрол по само неколку минути возврати преку Мишо Ѓоргиовски 8’, за да по одлично изработен напад му се приклучи и Никола Секулоски 11’ кој му донесе на Макпетрол водство од 2-1. Во самиот финиш од полувремето Дарко Петров кај ЈСП беше ефикасен и постигна гол со кој го израмни резултатот на 2-2, резултат со кој се отиде на полувремето. Во второто полувреме се играше нешто по затворен фудбал. И двете екипи тешко даѓаа до отворена шанса за гол. Љупчо Павловиќ 21’ му донесе водство на ЈСП од 3-2. Филип Димовски 25’ стрелаше за 4-2 со што ЈСП стекна предност. Макпетрол се обиде да ја анулира предноста и намали на 4-3 преку Марко Костенцовски 28’. Во понатамош дел од натпреварот Макпетрол преку отворен фудбал се обиде да израмни, но тоа го искористи ЈСП и преку контра напад даде гол за победа од 5-3 преку Филип Димовски 40’.