Во дерби натпревар DHL и Пивара Скопје ги поделија бодовите

DHL 1-1(0-0) Пивара Скопје

DHL: Драган Златановски 33’
Пивара Скопје: Mато Живиќ 36’

Динамично првво полувреме ни прикажаа екипите на DHL и Пивара Скопје, двете екипи во овој натпревар влегоа максимално мотивирани и се бореа за топка на секоја педа од теренот. Двете екипи со офанзивна игра се обидуваа да дојдат до погодок но голаминте во овој дуел беа на ниво на задачата па мрежите мируваа. Во финишот од полувремето двете екипи имаа по неколку одлични шанси но слаба реализација па на паузата се замина со резултат од 0-0. Во второто полувреме и двете екипи продолжија со цврста игра пред се во делот на одбраната каде што се играше доста цврсто и максимално борбено за секоја топка, во ваквата игра тешко се доаѓаше до отворена шанса за гол. Во самиот финиш од полувремето во 33та минута екипата на DHL преку Златановски успеа да поведе со 1-0, гол кој се чинеше дека носи победа но Пивара Скопје го имаше во своите редови вечерва расположениот Живиќ кој со соло акција успеа да израмни на 1-1 и да обезбеди на својата екипа реми.