Во драматична завршница Водовод дојдоа до победа над Уни Банка

Уни Банка 3-4(2-2) Водовод

Уни Банка: Ѓорѓи Пецевски 8’ 16’ Ненад Саздовски 31’
Водовод: Стефан Вангелски 14’ Авни Ајвази 4’ Арслан Бејта 22’ 39’

Израмнето прво полувреме одиграа екипите на Уни Банка и Водовод, прва до предност дојде екипата на Водовод со погодокот на Ајвази во 4та минута. Екипата на Уни Банка за кратко време се врати од овој шок па со погодокот на Пецевски во 8та минута дојде до израмнување. Кон средината на полувремето поточно во 14та минута екипата на Водовод успеа да реализира еден контра напад и со голот на Вангелски да дојде повторно до предност од 1-2. Во 16та минута Пецевски успеа да освои една топка и со одлична транзиција во нападот да постигне ефектен гол и да дојде до израмнување на 2-2 резултат со кој се замина на полувремето. На стартот на второто полувреме екипата на Водовод успеа да постигне погодок и да го превземе водството, по оваа негатива екипата на Уни Банка започна со поагресивна игра и вршеше жесток притисок кон голот на Водовод, а екипата на Водовод успеваше да додолее се до 31та минута кога Саздовски стрелаше за израмнување на 3-3. Последните минути од натпреварот беа вистинска драма во која и двете екипи имаа одлични прилики но сепак на крајот екипата на Водовод имаше повеќе од играта па со резултат од 3-4 го зема целиот плен.