Во натпревар пол со пресврти Лукоил подобри од ФК на глуви Слобода

Лукоил 9-6(3-3) ФК на глуви Слобода

Лукоил: Мартин Алаѓозовски 13’ 25’ 26’ Гоце Мојсоски 25’ лоренцо Николовски 5’ 36’ Васко Стефанов 29’ Анѓелчо Арсов 29’ Антонио Фенов 3’
ФК на глуви Слобода: Илијас Бахтијар 2’ 8’ 22’ Стојковски Мартин 31’ Јасин Алими 39’ Сатула Алими 11’

Ефикасно прво полувреме одиграа екипите на Лукоил и ФК на глуви Слобода, двете екипи во овој натпревар влегоа со високот темпо на игра и за кратко време имаа одлични шанси за погодок. Први до водство дојдоа од екипата на Слобода уште во втората минута, но екипата на Лукоил за кратко уште во 5та минута успеа да дојде до целосен пресврт и водство од 2-1. По ова екипата на Слобода успеа да искористи дупка во одбраната на Лукоил за повторно израмнување. До крајот на полувремето двете екипи успеаа да постигнат по уште еден гол па на паузата се замина со 3-3. На стартот на второто полувреме екипата на Слобода брзо успеа да постигне погодок и да ја натера екипата на Лукоил да биде таа која повторно го брка резултатот. Сепак екипата на Лукоил ги консолидираше своите редови го израмни резултатот а потоа и од минута во минута го зголемуваше водството за конечна победа од 9-6.