Во натпревар пол со пресврти Ван Хоол поуспешни од Телеком за влез во Ф8

Ван Хоол 7-4(1-2) Македонски Телеком

Ван Хоол: Даниел Стаменковски 24’ 33’ 39’ Ненад Саздовски 2’ 32’ Филип Белчовски 30’ 37’
Македонски Телеком: Џенис Бекир 16’ 18’ 27’ 39’

Израмнето прво полувреме одиграа екипите на Ван Хоол и Македонски Телеком, екипата на Ван Хоол прва дојде до водство уште во 2та минута преку погодокот на Саздовски. По ова рано водство на екипата на Ван Хоол екипата на Македонски Телеком континуирано притискаше кон противничкиот гол се до 16та минута кога дојде до израмнување на 1-1 преку погодокот на Бекир. Две минути подоцна екипата на Телеком успеа да дојде и до целосен пресврт и на полувремето да замине со предност од 1-2. Во второто полувреме екипата на Ван Хоол го подигна нивото на игра и со брзи контра напади повторно дојде до израмнување а потоа и до водство. До крајот на натпреварот успеа да направи предност од три гола за сигурна победа од 7-4.