Во неизвесна завршница Макпетрол до бодовите со ФК на глуви Слобода

Макпетрол 4-3(2-1) ФК на глуви Слобода

Макпетрол: Мишо Ѓорѓиовски 22’ Игор Стојковски 16’ 40’ Александар Мишоски 20’
ФК на глуви Слобода: Атула Алими 33’ Ибо Шакиров 17’ 31’

Со висок ритам на игра екипите на Макпетрол и ФК на глуви Слобода го отворија првото полувреме, во првиот дел од полувремето двете екипи беа прртепазливи и ги испитуваа силите на противникот. Екипата на Макпетрол успеа да го отвори резултатот во 15та минута од натпреварот со погодокот на Стојковски, на што екипата на Слобода имаше брз одговор во 17та минута преку Шакиров за израмнување на 1-1. До крајот на полувремето екипата на Макпетрол имаше повеќе од играта па на полувремето замина со предност од 2-1. Во второто полувреме екипата на Макпетрол постигна погодок и ја зголеми предноста од полувремето, сепак екипата на ФК на глуви Слобода не се откажуваше лесно од овој натпревар во 31та минута успеа да постигне погодок што ги донесе на само гол негатива што го направи крајот од натпреварот супер интересен. Во таквата завршница екипата на Макпетрол во последните секунди со голот на Стојковски успеа да дојде до победа од 4-3