Во пенал завршница ЕВН подобри од Пекабеско

ЕВН 2-2(0-0) Пекабеско (8-7 по пеналите)

ЕВН: Виктор Валканчев 39’ Наумче Бадаловски 37’
Пекабеско: Алвин Бачко 36’ Мартин Чаловски 36’

Крајно израмнето прво полувреме одиграа екипите на Пекабесок и ЕВН во текот на целото полувреме се играше израмнет натпревар на двете страни. Двете екипи имаа целосен акцент на одбраната од тука и резултатот од 0-0 на полувремето. На стартот од второто полувреме продолжија во ист ритам за во 29та минута екипата на Пекабеско поведе со 1-0 по што следеше зголемување на водството на 2-0. Екипата на ЕВН успеа да искористи неколку грешки во одбраната на Пекабеско по што во самиот финиш од натпреварот успеа да израмни и овој натпревар го внесе во пенал завршница. По изведување на пеналите поголема концентрација имаше екипата на ЕВН и успеа да влезе во завршната фазата.