ЕВН со пресврт во второто полувреме до победа над Халк Банка

ЕВН 4-3(1-3) Халк Банка

ЕВН: Наум Бадаловски 8’ Ајет Новобрдалија 24’ Вилијам Митев 29’ Бојан Симоновски 35’
Халк Банка: Мартин Дамески 5’ Алпер Тахир 13’ Игор Стојановски 18’

Дуелот помеѓу екипите на ЕВН и Халк Банка започна со офанзивна игра на двете страни, двете екипи играа пресинг не дозволувајќи му на противникот да дојде до отворена шанса за гол. Во текот на целото прво полувремесе играше фудбал кој бараше висока физичка подготвеност, двете екипи со чести измени го одржуваа ваквото високо ниво на игра. Екипата на Халк Банка го отвори резултатот во 5тата минута преку погодокот на Дамески, а ЕВН преку Бадалоски само 3 минути подоцна дојде до израмнување од 1-1. До крајот на полувремето екипата на Халк Банка успеа да искористи повеќе од шансите па на паузата замина со предност од 1-3. Во второто полувреме екипата на ЕВН ги консолидира своите редови и со долги акции и добро организиран напд ја стопи предноста на Халк Банка и дојде до израмнување на 3-3. Драги Стојанов тренерот на ЕВН во игра внесе голман играч со што се створи вишок во нападот па во 34та минута преку Симоновски ЕВН дојде и до целосен резултатски пресврт. Во финишот од натпреварот екипата на Халк Банка се обиде да дојде до повторно израмнување но ЕВН одлично ја постави својата одбрана па го доби овој натпревар со 4-3.