Есенскиот шампион Макпетрол сигурен во дуелот со Аџибадем Систина

Аџибадем Систина 1-4(0-2) Макпетрол

Аџибадем Систина: Кристијан Димковски 23’
Макпетрол: Мишо Ѓорѓиоски 5’ 40’ Бенер Бекироски 3’ Марко Костенцовски 24’

Првиот дел од полувремето во дуелот помеѓу Аџибадем Систина и Макпетрол во целост и припадна на екипата на Макпетрол. Екипата на Макпетрол уште на самиот старт наметнаа високо темпо на игра што им донесе погодоци во 3та и 5та минутаи водство од 0-2. Екипата на Систина со промена на тактиката се обидуваше да ја пронајде својата игра и да направи резултатски приклучок, но не успеа во тоа па екипата на Макпетрол на полувремето замина со предност од 0-2. На стартот на второто полувреме екипата на Систина успеа да постигне погодок и резултатски да се врати во игра, но екипата на Макпетрол за многу кратко време спреми одговор и веќе следната минута успеа да постигне погодок за водство од 1-3. Екипата на Систина со сите сили се обидуваше да се врати во игра, се обидоа и со голман играч но не успеаа во таа намера па екипата на Макпетрол го доби овој натпревар со 1-4.