Искуството на Сава Осигурување и ја донесе победата во дуелот со ФК на глуви Слобода

Сава Осигурување 5-2(2-1) ФК на глуви Слобода

Сава Осигурување: Јовица Марковски 26’ 36’ Данило Апостолски 9’ Александар Ѓошевски 19’ Коста Глигуроски 40′
ФК на глуви Слобода: Самир Чеховиќ 14’ Јасин Алими 37′

Екипите на Сава Осигурување и Фк на глуви Слобода го започнаа натпреварот со акцент на игра во одбраната што резултираше со цврста одбрана без простор за отворени удари кон головите. Двете екипи воглавно преку контра напади доаѓаа до изгледни шанси за гол. На полувремето Сава Осигурување замина со минимална предност од 2-1. Во второто полувреме Сава Осигурување се префрли на противничко поле и со офанзивна игра успеа да го зголеми водството на 3-1. ФК на глуви Слобода се обидуваше преку колективна игра да фати резултатски приклучок, сепак екипата на Сава Осигурување го имаше искуството на своја страна па го доби овој натревар со 5-2.