Макпетрол беа сигурни во дуелот со ТАВ

Макпетрол 7-2(2-0) ТАВ

Макпетрол: Марко Костенцовски 10’ 26’ 36’ Александар Мишоски 32’ 40’ Горан Новакоски 15’ 25’
ТАВ: Амар Мемиси 30’ Тодорче Насковски 29’

Динамеично прво полувреме одиграа екипите на Макпетрол и ТАВ, уште на самиот старт екипата на Макпетрол започна со својата препознатлива игра и ја превзеде иницијативата во овој натпревар. Оваквиот развој на настаните и донесе предност во 10та минута со голот на Костенцовски. Екипата на ТАВ со голман играч во фаза на напад се овидуваше да створи вишок на теренот со цел да дојде до израмнување, но екипата на Макпетрол не остави простор за игра а преку контра напад во 15та минута успеа да казни за 2-0 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме екипата на ТАВ со сите сили се обидуваше да фати резултатски приклучок но екипата на Макпетрол со одлично поставена игра во фаза на напад и одбрана имаше целосна контрола врз играта и резултатот и го доби овој натпревар со 7-2.