Макпетрол во второто полувреме го скрши отпорот на Џојсон Сејти Системс

Џојсон Сејти Системс 2-7(1-2) Макпетрол

Џојсон Сејфти Системс: Стефче Велковски 15’ Борче Аргиловски 34’
Макпетрол: Мишо Ѓорѓиовски 21’ 29’ Никола Секуловски 27’ Александар Мишоски 9’ 19’ Христијан Мицевски 31’ 32’

Израмнето прво полувреме одиграа екипите на Џојсон Сејти Системс и Макпетрол, воведните минути од натпреварот поминаа во испитување на силите и двете екипи беа доста претпазливи и внимаваа на својот гол. Како одминуваше времето и двете екипи започнаа со поотворен фудбал што донесе и погодок во 9та минута за екипата на Макпетрол и водство од 0-1. Екипата на Џојсон Сејти Системс по оваа негатива се префрли на противничко поле и вршеше притисок како би дошла до израмнување, тоа им успеа во 15та минута за израмнување на 1-1. Екипата на Макпетрол во 19та минута од полувремето успеа да искористи кикс во одбраната на Џојсон Сејти Системс и да стрела за 1-2 резултат со кој се замина на полувреме. На стартот на второто полувреме екипата на Макпетрол успеа да постигне погодок и да го зголеми водството. ПО оваа негатива екипата на Џојсон Сејти Системс се обиде со промена на тактиката со внесување на голман играч и тргна по целосна офанзива, сепак таквата отворена игра остави проствор во нивната одбрана а тоа го искористи екипата на Макпетрол и преку контра напади успеваше да казни за на крајот да извојува победа од 2-7