Макпетрол сигурни во дуелот со Пекабеско

Макпетрол 8-2(4-0) Пекабсеко

Макпетрол: Мишо Ѓорѓиоски 1’ 15’ Марко Костенцовски 10’ 23’ Ибраим Исмаили 15’ 26’ Александар Мишоски 24’ Христијан Мицевски 33’
Пекабеско: Сухамед Бачко 30’ Ерсан Зекир 34’

Динамично прво полувреме одиграа екипите на Макпетрол и Пекабеско, уште на самиот стат екипата на Макпетрол ја превзеде иницијативата и започна со својата препознатлива игра со многу комбинаторика и одлично воиграни акции. Таквата отворена игра и донесе погодок уште во првата минута со голот на Ѓоргиовски, по оваа негатива екипата на Пекабеско се префрли на противничко поле и вршеше притисок со цел да дојде до израмнување, но екипата на Макпетрол преку контра напад во 10та минута со голот на Костенцовски успеа да дојде до водство од 2-0. До крајот на полувремето екипата на Макпетрол имаше повеќе од играта и заслужено на полувремето замина со предност од 4-0. Во второто полувреме екипата на Пекабеско сите сили се обидуваше да ја намали високата негатива од полувремето но екипата на Макпетрол со одлична игра во фаза на напад и одбрана не остави простор за екипата на Пекабеско и заслужено го доби овој натпревар со високи 8-2.