Макпетрол со одлична реализација до победа над Халк Банка

Макпетрол 8-4(4-1) Халк Банка

Макпетрол: Мишо Ѓоргиовски 1’ 9’ 11’ 12’ Марко Костенцовски 26’ Денис Димитриевски 28’ 32’ Горан Новаковски 33’
Халк Банка: Мартин Димевски 12’ 40’ 40’ Игор Николовски 39’

Одлично почеток на екипата на Макпетрол во дуелот со екипата на Халк Банка, тие на самиот старт од полувремето уште од првата минута преку Ѓоргиовски успеаа да поведат со 1-0. Ова рано водство најави интересно прво полувреме, екипата на Халк Банка започна со поотворена игра со цел да ја анулира предноста на Макпетрол но тоа го искористи Ѓоргиовски кој ги пронајде дупките во одбраната на Халк Банка и до 12та минута од натпреварот успеа да постигне дури 4 погодоци. До крајот на полувремето екипата на Халк Банка беше таа која напаѓаше и делумно успеа да ја намали резултатската негатива на 4-1 но екипата на Макпетрол покажа одлична игра во одбраната и не дозволи противникот да направи поголемо изненадување. Полувреме 4-1. Во второто полувреме екипата на Халк Банка се обиде со голман играч да се врати во натпреварот но екипата на Макпетрол продолжи со одличната игра и успеа да го спречи налетот на Халк Банка. Во самиот финиш екипата на Халк Банка имаше свои блескави минути и за само неколку минути успеаа да постигнат 3 гола, но тоа беше премалку за да ја надомести разликата од првото полувреме која ја стекна екипата на Макпетрол кој на крајот славеше со 8-4