Макпетрол со сигурна игра до убедлива победа над ЕВН

ЕВН 1-11(0-3) Макпетрол

ЕВН: Томи Илиевски 38’
Макпетрол: Мишо Ѓорѓиоски 8’ 33’ 39’ 40’ Марко Костенцовски 19’ Никола Секуловски 10’ 28’ 29’ 32’ Христијан Мицевски 37’ 38’

Динамично прво полувреме одиграа екипите на ЕВН и Макпетрол, воведните минути од ова полувреме и двете екипи ги одиграа доста претпазливо одмерувајќи ги силите. Како одминуваше времето екипата на Макпетрол го засили темпото на игра и се префрли на противничко поле вршејчи силен притисок кон голот на ЕВН што и донесе погодоци во 8та и 10та минута за водство од 0-2. Екипата на ЕВН со сите сили се обидуваше да фати резултатски приклучок, тие создадоа неколку шанси за погодок но не реализираа што екипата на Макпетрол успеа да го казни па на полувреме се замина со резултат 0-3. Во второто полувреме екипата на ЕВН фрли се на една карта и тргна во целосна офанзиа но таквата отворена игра скапо ги чинеше бидејќи екипата на Макпетрол преку контра напади од минута во минута го зголемуваше водствто за конечна победа од 1-11.