Макпетрол ја продолжи победничката серија во дуелот со Водовод

Водовод 2-8(1-4) Макпетрол

Водовод: Сашо Каровчевиќ 21’ Столе Ивановски 8’
Макпетрол: Мишо Ѓорѓиовски 24’ 30’ Бенер Бекиоски 34’ Марко Костенцовски 4’ 6’ 8’ 17’ Горан Новаковски 38’

Одличен старт за екипата на Макпетрол во дуелот со Водовод, уште во раната фаза на натпреварот екипата на Макпетрол започна со својата препознатлива игра со многу комбинаторика и силен притисок кон противничкиот гол што и донесе водство од 0-2 уште во 6та минута со двата погодока на Костенцовски. Екипата на Водовод за кртко успеа да постигне погодок и да фати резултаски приклучок во натпреварот со погодокот на Ивановски во 8та минута, но екипата на Макпетрол со одлична игра во ова полувреме преку расположениот Костенцовски кој до крајот на полувремето успешно реализираше за преднот од 1-4. Во второто полувреме екипата на Макпетрол продолжи со одлична игра и од минута во минута ја зголемуваше предноста. Екипата на Водовод во своите редови внесе голман играч со цел да створи вишок во нападот и резултатски да се доближи но Макпетрол имаше целосна контрола врз играта и резултатот и го доби овој натпревар со 2-8.