Матрикс во последните минути од натпреварот ја осигура победата со Телеком

Македонски Телеком 2-4(2-2) Матрикс

Македонски Телеком: Михајло Лазаревски 10’ 15’
Матрикс: Петре Даиловски 13’ Тони Брњарчевски 15’ Дарко Цветковски 27′ Мирко Богески 40′

Првиот дел од првото полувреме во дуелот помеѓу Македонски Телеком и Матрикс двете екипи го поминаа со одмерување на силите. Како одминуваше времето екипите го подигнуваа темпото на игра се до 10та минута кога екипата на Телеком преку Лазаревски успеа да го отвори резултатотна 1-0. За кратко време следуваше одговор од екипата на Матрикс која преку Даиловски во 13та минута успеаа да го израмнат резултатот на 1-1. До крајот на полувремето двете екипи имаа одлични периоди на игра и постигнаа по еден гол па на паузата се замина со резултат од 2-2. Во второто полувреме се продолжи во висок ритам на игра двете екипи со брзи контри и шутови од далечина се обидуваа да го изненадат протиникот. Во 27та минута екипата на Матрикс искористи грешка во одбраната на Телеком и преку Цветковски дојде до водство од 2-3. По ова Телеком ја имаше улогата на екипа која го брка резултатот, но сепак екипата на Матрикс ги затвори пристапите до својот гол а преку контра напад во последната минута од натпреварот успеа да ја осигура победата со резултат од 2-4.