Матрикс со одлично второ полувреме до победа над Сава Осигурување

Сава Осигурување 3-11(2-3) Матрикс

Сава Осигурување: Коста Глигуровски 17’ Мирче Маринковиќ 32’ Јане Петовски 6’
Матрикс: Ивица Алампиоски 14’ 20’ 33’ 35’ 39’ Горан Манасиев 39’ Стефан Смилевски 3’ 39’ Александар Шикалевски 21’ Ристе Ристевски 29’ Предраг Стојмировиќ 30’

Крајно израмнето прво полувреме одиграа екипите на Сава Осигурвање и Матрикс и двете екипи наизменично се менуваа во водството. Прва до водство дојде екипата на Матрикс со голот на Смилески во 3та минута од полувремето но Јане Петровски во редовите на Сава Осигурвање успеа да израмни на 1-1. По што следеше офанзива на Матрикс кои преку Алампиовски успеаа да дојдат до водство од 1-2, но искусниот Коста Глигуровски беше тука да ја одржи неизвесноста и израмни на 2-2. Во самиот финиш на полувремето екипата на Матрикс преку вториот погодок на Алампиоски успеа да дојде до повторно водство од 2-3 резултат со кој се замина на паузата. Во второто полувреме екипата на Матрикс ги смени своите техничко тактички замисли и заигра доста поофанзивно преку цврста одбрана и брзи контра напади упеваше да реализира и од минута во минута да го зголемува водството. Сава Осигурување не можеше да го следи ритамот па од минута во минута ја губеше контролата врз натпреварот кој на крајот го изгуби со високи 3-11.