Матрикс шампиони на Бизнис Лигата на Македонија

Еуро Табак 4-4(2-0) Матрикс 6-8 по поеналите

Еуро Табак: Мартин Ливрински 18’ 20’ 24’ Дејан Јанкоски 27’
Матрикс: Драган Брњарчевски 26’ 29’ 35’ Мирко Богески 34’

Израмнето прво полувреме одиграа екипите на Еуро Табак и Матрикс. Двете екипи уште од самиот почеток со темпото на игра најавија дека гледаме финале. Екипата на Матрикс беше таа која на почетокот на полувремето притисна кон противничкиот гол, но екипата на Еуро Табак одлично ја постави својата одбрана и го издржуваше притисокот. Кон крајот на полувремето во 18та минута екипата на Еуро Табак успеа преку брз контра напад на Ливрински да го отвори резултатот и да го превземе водството на 1-0. До крајот на полувремето расположениот Ливрински успеа да искористи уште една грешка во одбраната на Матрикс и го зголеми водството на 2-0. Во второто полувреме екипата на Матрикс го подигна темпото на игра и повтороно притисна кон голот на Еуро Табак ваквата отворена офанзивна игра ја искористи Еуро Табак за зголемување на водството на 3-0 со третиот погодок на Ливрински. Во 25та минута од натпреварот екипата на Матрикс конечно ја најде пукнатината во одбраната на Еуро Табак и го намали водството на 3-1, но само минута подоцна екипата на Еуро Табак повторно реализираше за 4-1 преку одличниот погодок на Јанковски. Екипата на Матрикс не се откажуваше лесно од овој натпревар па во 29та минута преку одличен погодок на Брњарчески успеа да ја намали предноста на Еуро Табак на 4-2. По еден незгоден старт екипата на Еуро Табак одстана со играч помалце што екипата на Матрикс го искористи и се врати на само гол негатива 4-3. Во 35та минута екипата на Матрикс поведена од претходниот гол успеа повторно да реализира и да дојде до израмнување на 4-4 и пенал завршница. По изведување на пеналите екипата на Матрикс имаше повеќе среќа и успеа да стигне до шампионската титула.