Осврт на првото коло од Бизнис Лигата на Македонија

Во првото коло од оваа сезона на Бизнис Лигата на Македонија беа одиграни 12 натпревари

Табелата после ова коло изгледа вака

Во првиот натпревар ЈСП под диригентската палка на Калиновски дојде до победа над Аптив
ЈСП 7-3(2-1) Аптив
ЈСП: Љупчо Павловиќ 15’35’ Даниел Антовски 19’33’ Сабит Хусеини 39’ Филип Димовски 30’ 39’
Аптив: Александар Марковски 3’ 23’ Дамјан Хрдличка 23”

Во дерби натпревар Лукоил и Фабрика Карпош – ГИМ ги поделија бодовите
Лукоил 5-5(4-0) Фабрика Карпош – ГИМ
Лукоил:Петар Лефков 3’ 12” Иван Стојчев 11’ 17’ Горан Стојанов 39’
Фабрика Карпош – ГИМ: Александар Божиков 23’ 23’ 29’ Игор Николовски 22’ 23’

Дуото Нухиу – Каштањева со 6 гола ја водеше Уника до победа над А1
А1 3-8(1-4) Уника
А1: Јетон Рамани 17’ Иле Никодиновски 22’ Тановски Александар 39’
Уника: Арбен Нухиу 2’ 15’ 28’ Тимотеј Нешовски 15’ Љуљзим Каштањева 19’ 31’ 40’ Васко Кокаловски 27’

Во крајно неизвесен натпревар Матрикс го совлада ЕЛЕМ
Матрикс 4-3(3-3) ЕЛЕМ
Матрикс: Мирко Богески 5’ 7’ Ивица Алампиоски 37’ Антонио Богдановски 16’
ЕЛЕМ: Влатко Петровски 17’ Тихо Груевски 20’ Златко Станковски 6’

Пивара Скопје со цврста одбрана дојде до сигурна победа над ЕВН
Пивара Скопје 3-1(2-0) ЕВН
Пивара Скопје: Марко Магденовски 1’ Делчо Кировски 2’ Влатко Трпковски 38’
ЕВН: Томи Илиевски 40’

Најдобри стрелци во досегашниот дел од натпреварувањето

Аџибадем Систина со тимска игра до победа над Окта
Окта 3-6(2-2) Аџибадем Систина
Окта: Иван Димитриевски 10’ 10’ Горан Бојковски 38’
Аџибадем Систина: Никола Трајковски 1’ 32’ Игор Георгиевски 3’ Кристијан Димковски 35’ Даниел Боневски 37’ Мартин Ѓоргиоски 40’

Ван Хоол ја искористи слабата реализација кај Халк Банка за сигурна победа
Халк Банка 2-6(1-4) Ван Хоол
Халк Банка: Алпер Тахир 5’ 37’
Ван Хоол: Филип Никодиновски 20’ Ненад Саздовски 1’ 11’ 30’ Стефан Стојановски 7’ Боше Петровски 35’

Искуството на Гранит пресудно во дуелот со Интертек
Гранит 4-3(4-1) Интертек
Гранит: Мартин Ристовски 5’ Николче Глигоровски 9’ 18’ Дарко Петровски 13’
Интертек: Стефан Ѓалевски 20’ 32’ 34’

Алексовски со хет-трик го водеше DHL до победа над Сава Осигурување
Сава Осигурување 3-5(2-3) DHL
Сава Осигурување: Решат Рахмани 7’ 40’ Цобе Мерџановски 15’
DHL: Иван Алексовски 2’ 38’ 40’ Александар Трајков 15’ 17’

Шпаркасе Банка со победа над ЈП Дрисла ја започна новата сезона
Шпаркасе Банка 11-2(3-1) ЈП Дрисла
Шпаркасе Банка: Филип Чижбановски 3’ 36’ Стефан Стојановски 9’ 40’ Марјан Спасовски 19’ 37’ 39’ Стојанчо Јосифовски 32’ 35’ Спасе Спасовски 31’ Никола Пановски 23’
ЈП Дрисла: Бесник Шакири 18’ 21’

Во исклучително возбудлив натпревар Макпетрол славеше над Џонсон Мети
Макпетрол 6-1(2-0) Џонсон Мети
Макпетрол: Горан Новаковски 15’ Мише Ѓеорѓиевски 16’ 21’ 40’ Бенер Бакиовски 37’ Марко Костенцовски 38’
Џонсон Мети: Никола Николовски 24’

Bestway Solutions во својот деби натпревар славеше над Спорт Лајф
Bestway Solutions 8-0(3-0) Спорт Лајф
Bestway Solutions: Петар Стефановски 13’ Дамјан Темелкоски 33’ Марко Неделковски 6’ 31’ 40’ Ненад Стојкоски 12’ 32’ 39’

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Иван Алексовски (DHL) 3 гола
– Mарјан Спасовски (Шпаркасе Банка) 3 гола
– Мише Ѓорѓиевски (Макпетрол) 3 гола
– Марко Неделковски (Bestway S.) 3 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Александар Божиков (Фабрика Карпош – ГИМ), Даниел Антовски (ЈСП), Стефан Ѓалевски (Интертек), Ненад Стојковски (Bestway S.), Ненад Саздовски (Ван Хоол), Арбен Нухиу (Уника), Љуљзим Каштањева (Уника)

Екипа на колото: Пивара Скопје
Тренер на колото: Илчо Филиповски (Макпетрол)
Голман на колото: Бобан Јоноски (Фабрика Карпош – ГИМ)
Натпревар на колото: Матрикс 4-3(3-3) ЕЛЕМ