Пекабеско со тимска игра до победа над Уника

Пекабеско 6-3(3-1) Уника

Пекабеско: Ловица Левајковски 10’ 34’ алвин Бачко 3’ 7’ 31’ Бојан Александровски 35’
Уника: Даниел Стојановски 38’ Саше јакимовски 3’ Тимотеј Нешовски 28’

Одличен старт на екипата на Уника во дуелот со пекабеско со погодокот на Јакимовски во 3та минута, следуваше брз одговор на екипата на Пекабеско преку расположениот Бачко со два погодоци во 3та и 7та минута за целосен резултатски пресврт. По ова екипата на Уника се префрли на противничката половина со цел да дојде до израмнување на резултатот но ваквата игра ја остави ранлива во одбраната што Пекабеско го искористи за зголемување на водството и предност од 3-1 до полувремето. Во второто полувреме екипата на Уника влезе со поагресивна игра и вршеше пресинг кон голот на Пекабеско со цел да го намалат водството од полувремето во што и делумно успеаа но сепак екипата на Пекабеско не дозволи изненадување и до крајот усапеа да ја задржи предноста за победа во овој дуел со 6-3