Петров со 6 гола го однесе Гранит во осмина финале

ЈСП 5-10(2-1) Гранит

ЈСП: Тихо Фидановски 2’ 16’ Азем Бучи 26’ Сабит Хусеини 28’ Даниел Антовски 40’
Гранит: Дарко Петровски 7’ 31’ 33’ 36’ 37’ Александар Димитровски 28’ 32’ Мартин Ристевски 35’ 35’ 38’

Натпреварот помеѓу екипите на ЈСп и Гранит започна со тврда игра и на двете страни. И двете екипи играа доста цврсто како во нападот така и во одбраната знаејќи дека ова е натпревар за влез во Ф8. Прва до водство дојде екипата на ЈСП преку Фидановски во раната фаза од полувремето во 2та минута, посамо неколку минути Гранит успеа да израмни преку Петров на 1-1. Но Фидановски не дозволи целосен пресврт па со гол во 16та минута го однесе ЈСП на полувремето со предност од 2-1. Во второто полувреме и двете екипи почнаа во ист ритам, но екипата на Гранит успеа да искористи неколку грешки во одбраната на ЈСП и стигна до водство. Во ваквата игра на Гранит се истакна Петров кој со 6 гола успеа да го скрши отпорот на ЈСП и да му обезбеди осмина финале на својот тим. Крај 5-10