Рамстор со победа над Ван Хоол до бронзен медал

Рамстор 1-1(1-0) Ван Хоол (4-3 по пеналите)

Рамстор: Кадир Јахји 12’
Ван Хоол: Ненад Саздовски 30’

Натпреварот за третото место во Бизнис Лигата помеѓу екипите на Рамстор и Ван Хоол почна со брз ритам на игра каде и двете екипи влегоа мотивирани да го побетад противникот. Екипата на Рамстор беше таа која прва притисна кон противничкиот гол но екипата на Ван Хоол одлично ја имаше поставено својата одбрана која ги затвори сите пристапи кон нивниот гол. Сепак во 12та минута од полувремето екипата на Рамстор успеа да искористи грешка во одбраната на Ван Хоол и да го отвори резултатот со 1-0. Ова ја примора екипата на Ван Хоол да тргне поофанзивно кон голот на Рамстро и да брка резултатски приклучок. Екипата на Ван Хоол не успеа во својата намера па на паузата се замина со резултатот од 12та минута 1-0. Во второто полувреме екипата на Ван Хоол продолжи со офанзивната игра и притисокот кон голот на Рамстор, додека екипата на Рамстор ја бараше својата шанса преку контра напади. Во 30та минута екипата на Ван Хоол конечно успеа да го скрши отпорот на Рамстро и да го изедначи резултатот на 1-1 и да ги направи интересни последните 10 минути од овој натпревар. Во овие пеколни 10 минути ниту една од екипите не успеа да реализира па за победникот на овој натпревар одлучија пеналите. Екипата на Рамстор беше поуспешна во изведувањето на пеналите и го освои третото место.