Рамстор ја продолжи победничката серија во дуелот со Македонски Телеком

Рамстор 5-3(3-1) Македонски Телеком

Рамстор: Азрет Абаз 40’ Авни Воша 11’ 16’ Фуркан Муртезан 2’ 28’
Македонски Телеком: Гоце Филипов 3’ Даниел Анчевски 39’ Марко Магденовски 40’

Одличен старт на екипата на Рамстор во дуелот со Македонски Телеком со погодокот на Муртезан во 2та минута. Експресно одговори екипата на Телеком со погодокот на Филипов во 3та минута и израмнување на 1-1. Како одминуваше времето екипата на Рамстор ја превземаше иницијативата и вршеше притисок кон голот на Телеком што резултираше со погодоци во 11та и 16та минута за водство до 3-1. До крајот на полувремето имаше неколку можности за Телеком да ја намали негативата но не успеа во таа намера па на паузата се замина со резултат од 3-1. Во второто полувреме се продолжи во високо темпо на игра во кое екипата на Телеком бркаше израмнување а екипата на Рамстор доста умешно го чуваше својот гол. Екипата на Телеком успеваше да креира одлични шанси за погодок но имаше слаба реализација што екипата на Рамстор го казни и го доби овој натпревар со 5-3.