Во телекомуникациското дерби Македонски Телеком поуспешни од А1

Македонски Телеком 4-2(3-2) А1

Македонски Телеком: Стефан Насковски 11’ Гоце Филипов 8’ 31’ Џенгис Бекир 16’
А1: Ненад Богдановиќ 4’ Мартин Ташкоски 18’

Возбудливо прво полувреме одиграа екипите на Македонски Телеком и А1, екипата на А1 одлично го отвори натпреварот со погодокот на Богдановиќ во 4та минута. По оваа негатива екипата на Телеком започна со агресивна игра што и донесе израмнување во 8та минута со одличниот погодок на Филипов. Неколку минути подоцна односно во 11та минута екипата на Телеком успеа да креира една одлична акција и преку Насковски да постигне погодок за селосен пресврт од 2-1. До крајот на полувремето екипата на А1 се обидуваше да дојде до израмнување но не успеа во тоа па на паузата се замина со резултат од 3-2. Во второто полувреме екипата на А1 со сите сили се обидуваше да дојде до израмнување, тие успеаа да креираат неколку шанси за израмнување но не успеаа да реализираат па стигна казна во 31та минута кога екипата на Телеком која го зголеми водството на 4-2. До крајот на натпреварот екипата на Телеком умешно се бранеше и успеа да ги однесе бодовите со резултат од 4-2.