Тиквеш немаше доволно сили за пресврт со МЕПСО

Тиквеш 7-9(2-6) МЕПСО

Тиквеш: Филип Велјановски 21’ Арифи 35’ Орде Ивановски 20’ 20’ 28’ 33’ 39’
МЕПСО: Ѓоко Јанакиевски 11’ 14’ 20’ 34’ Борис Трајковски 12’ 16’ 25’ 26’ Слаѓан Ѓоргиев 18’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на Тиквеш и МЕПСО, уште на самиот старт двете екипи наметнаа отворен стил на игра што донесе многу шанси за погодок на двете страни. Екипата на МЕПСО со два погодоци едно по друго во 10та и 11та минута се стекна со солидно водство од 0-2. По ова екипата на Тиквеш започна со агресивна игра и тргна по израмнување, таквата отворена игра остави простор во одбраната што МЕПСО го искористи за зголемување на водството на 2-6 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме се продолжи во висок ритам на игра во кој екипата на Тивеш со одлична игра од минута во минута ја топеше високата предност на МЕПСО па успеа да стигне до два гола негатива, но немаше сили да стори нешто повеќе. Натпреварот заврши со резултат од 7-9 во корист на МЕПСО.