Тиквеш со краток ростер не можеше да му парира на Пекабеско

Тиквеш 3-9(1-4) Пекабеско

Тиквеш: Гоце Ивановски 5’ 29’ 35’
Пекабеско: Алвин Бачко 22’ 37’ Александар Арсиќ 27’ Мартин Чаловски 2’ 8’ Никола Миновски 10’ 11’ 31’ Ерсан Зекир 39’

Првата фаза од полувремето во целост и припадна на екипата на Пекабеско која во 2та минута го отвори резултатот со погодокот на Чаловски. Екипата на Тиквеш неколку минути подоцна односно во 5та минута успеа да израми на 1-1. По овој израмнувачки погодок следуваа одлични минути за екипата на Пекабеско која до 11та минута успеа да стигне до предност од 1-4. До крајот на полувремето екипата на Тиквеш се бидуваше да ја намали негативата, но не успеа во тоа па на полувреме се замина со 1-4 во корист на Пекабеско. Во второто полувреме екипата на Тиквеш и покрај скратениот ростер на играчи со сите сили се обидуваше да ја пронајде својата игра и да фати резултатски приклучок, но екипата на Пекабеско не дозволи изненадување па го доби овој натпревар со 3-9.