Трпковски ја водеше Пивара Скопје до победа над Окта

Пивара Скопје 8-4(5-2) Окта

Пивара Скопје: Марто Живиќ 12’ Марко Магденовски 18’ Бобан Ристов 25’ 30’ Влатко Трпковски 8’ 18’ 20’ 34’
Окта: Иван Димитриевски 3’ 14’ Славче Стојковски 33’ Филип Петковски 39’

Одличен почеток на екипата на Окта во дуелот со Пивара Скопје, двете екипи во овој натпревар влегоа со офанзивна игра со акцент ставен на играта во нападот. Екипата на Окта со ваква игра уште во раната фаза од полувремето во 3та минута го отвори резултатот со 0-1. Екипата на Пивара Скопје по оваа негатива притисна во предно поле и успеа да дојде до израмнување 12та минута од полувремето. Екипата на Окта во првото полувреме остана без својот стандарден голман и беше приморана да внесе во игра голман играч што пивара го изкористи за зголемување на водството и предност од 5-2 на полувремето. Во второто полувреме екипата на Окта постојано се закануваше кон голот на Пивара Скопје кои одлично ја поставија својата одбрана и не дозволуваа на противникот резултатски да се врати во натпреварот. До крајот на натпреварот екипата на Пивара Скопје ја одржуваше предноста од полувремето па го доби овој натпревар со 8-4