Уника со кратка клупа не можеше да парира на ЕВН во второто полувреме

Уника 1-6(0-1) ЕВН

Уника: Никола Атанасов 15’
ЕВН: Виктор Валканчев 25’ Ајет Новобрдалија 22’ 22’ Бојан СИмоновски 26’ Бојан Маџовски 37’ 39’

Првиот дел од полувремето одмина во мирен ритам без многу шанси за погодок на двете страни. Двете екипи влегоа доста резервирано во овој натпревар и беа многу внимателни во фаза на одбрана. Како одминуваше времето се засили темпото на игра а екипата на Уника во 15та минута од натпреварот успеа да искористи еден контра напад и да го отвори резултатот на 1-0. По ова екипата на ЕВН започна со пагресивна игра и вршеше силен притисок кон голот на Уника со цел да дојде до израмнување. До крајот на полувремето екипата на Уника успеа да одолее на притисокот и да го добие ова полувреме со 1-0. На стартот на второто полувреме екипата на ЕВН ја започна својата препознатлива игра што веднаш вроди со плод со двата погодоци на Новобрдалија за целосен пресврт од 1-2. Ова и даде дополнителен мотив на екипата на ЕВН да продолжи со жестоки напади кон голот на Уника и од минута во минута да го зголемува водството за конечна победа од 1-6.