Фабрика Карпош – ГИМ беа сигурни во дуелот со ЕВН

ЕВН 1-6(1-4) Фабрика Крпош – ГИМ

ЕВН: Наум Бадаловски 15’
Фабрика Карпош – ГИМ: Александар Божиков 3’ 17’ 23’ 32’ Кристијан Панев 14’ Лазе Божиновски 5’

Фуриозен старт за екипата на Фабрика Карпош – Гим во дуелот со ЕВН, уште на самиот старт тие наметнаа високо темпо на игра па од таму рано стигнаа и погодоците. Екипата на Фабрика Карпош со погодците на божиков во 3та и Боќиновски во 5та минута се стекна со водство од 0-2. По ова екипата на ЕВН тргна жестоко во нападот по израмнување, екипата на Фабрика Карпош успеа да казни во 14та минута преку еден контра напад за водство од 0-3. До крајот на полувремето екипата на Фабрика Карпош – ГИМ имаше повеќе од играта па на полувреме замина со предност од 1-4. Во второто полувреме екипата на ЕВН со сите сили се обидуваше резултатски да се врати во натпреварот но Фабрика Карпош ја имаше контролата врз играта по целиот терен, не дозволи изненадување и го доби овој натпревар со 1-6.