ФК на глуви Слобода го издржаа притисокот и славеа над Тиквеш

ФК на глуви Слобода 8-6(8-3) Тиквеш

ФК на глуви Слобода: Милош Наумовски 19’ Самир Чеховиќ 9’ 12’ 20’ Сатула Алими 39’ Јасин Алими 10’ Ибо Шакиров 22’ 34’
Тиквеш: Деко Марков 11’ Филуп Велјановски 30’ 33’ Гоце Ивановски 6’ 13’ 27’

Ефикасно прво полувреме одиграа екипите на ФК на глуви слобода и Тиквеш, екипата на Тиквеш уште на самиот старт наметна високо темпо на игра што и донесе водство во 6та минута со голот на Ивановски. Следуваше брз одговор на екипата на Слобода која со погодоци во 9та и 10та минута за целосен резултатски пресврт. До крајот на полувремето екипата на Слобода имаше повеќе од играта па на полувреме замина со предност од 5-3. На стартот од второто полувреме екипата на Тивеш започна со поагресивна игра што и донесе израмнување до 33тата минута, веќе следната минута екипата на Слобода со голот на Шаќиров успеа повторно да го превземе водството, до крајот на натпреварот екипата на Тиквеш се обидуваше да се врати но екипата на Слобода беше сигурна во одбраната па го доби овој натпревар со 8-6.