ЈСП го искористи краткиот ростер на ЕВН за сигурна победа

ЕВН 2-7(1-2) ЈСП

ЕВН: Наумче Бадаловски 3’ 23’
ЈСП: Љупчо Павловиќ 37’ Даниел Антовски 15’ 26’ 35’ 39’ 40’ Тихо Фидановски 4’

Екипата на ЕВН одлично го започна натпреварот портив екипата на ЈСП со погодокот на Бадаловски во 3та минута. Екипата на ЈСП за кусо време односно во 4та минута се врати резултатски во натпреварот со погодокот на Фидановски. Во преостанатиот дел од полувремето екипата на ЈСП имаше повеќе од играта што им донесе предност во 15та минута за водство од 1-2. По оваа негатива екипата на ЕВН започна со поагресивна игра кон голот на ЈСП о цел да дојде до израмнување но не успеаа во таа намера па на паузата се замина со резултатот од 15та минута 1-2. Во второто полувреме екипата на ЕВН успеа да постигне погодок и да дојде до израмнување. По ова израмнување на резултатот тренерот на екипата на ЈСП направи неколку промени во тактиката на игра што вродија со плод па за само неколку минути даниел Антовски успеа повтроно да ја доведе својата екипа во предност. До крајот на натпреварот екипата на ЕВН бркаше израмнување а ЈСП преку расположениот Антовски успеа да стигне до висока победа од 7-2.