ЈСП ја сочува предноста и славеше над Аџибадем Систина

Аџибадем Систина 7-9(1-2) ЈСП

Аџибадем Систина: Ивица Петров 40’ Кристијан Димовски 18’ 39’ 39’ 40’ Игор Ѓоргиевски 35’ Никола Трајковски 27’
ЈСП: Дејан Блажевски 17’ 22’ 35’ Велко Серафимов 28’ Љупчо Павловиќ 34’ 38’ Тихомир Фидановски 15’ 24’ 37’

Првиод дел од полувремето во дуелот помеѓу Аџибадем Систина и ЈСП помина во мирен ритам во кој екипите ги испитуваа силите на противникот, со повремени напади кон противничкиот гол соло акции и удари од далечина играчите се обидуваа да ја донесата својата екипа до предност. Како одминуваше времето екипата на ЈСП го засили темпото и започна со отворен стил на игра што и донесе погодок во 15та минута за водство од 0-1, а две минути подоцна и втор погодок за 0-2. Следуваше брз одгвор на екипата на Систина во 18та минута и намалување на водство на 1-2, сепак екипата на Систина немаше доволно сила да дојде до израмнување во ова полувреме па на паузата се замина со 1-2. Во второто полувреме се продолжи со висок ритам на игра и уште на самиот старт екипата на ЈСП успеа да постигне два погодоци и да се стекне со комотно водство. Сепак екипата на Систина со упорна игра од минута во минута ја топеше високата предност на ЈСП за до крајот да дојде до два гола негатива, но сепак немаше сила да стори нешто повеќе. Јсп го доби овој натпревар со 7-9.