Џојсон Сејфти Системс убедлив во дуелот со Уника

Уника 2-11(0-3) Џојсон Сејфти Системс

Уника: Филип Манчевски 26’ 38’
Џојсон Сејфти Системс: Стефче Велковски 31’ 32’ 35’ 35’ Нерди Бајрами 20’ Живко Стојковски 17’ 20’ Јован Манакоски 24’ 38’ Борче Аргиловски 30’ Бобан Смилевски 31’

Првиот дел од полувремето помеѓу Уника и Џојсон Сејфти Системс одмина мирен ритам без многу шанси за погодок на двете страни. Како одминуваше времето екипата на Џојсон Сејфти Системс го засили темпото на игра се префрли на противничко поле и вршеше силен притисок кон голот на Уника. Ваквата игра вроди со плод во 17т минута кога Стојкоски стрелаше за предност од 0-1, ова им даде мотив на екипата на Џојсон Сејфти Системс да нападнат уште пожестоко и до полувремето да дојдат до предност од 0-3. Во второто полувреме екипата на Џојсон Сејфти Системс ја пронајде својата игра и од минута во минута го зголемуваше водството. Екипата на Уника со скратен состав не можеше да парира на вечер расположената екипа на Џојсон Сејфти Системс која го доби овој натпревар со 2-11.