Аџибадем Систина под водство на Амел Аломеровиќ до победа над Матрикс

Аџибадем Систина 6-5(4-2) Матрикс

Аџибадем Систина: Кристијан Димковски 8’ 15’ 35’ Игор Ѓорѓиевски 11’ 15’ 28’
Матрикс: Нино Илиески 11’ 26’ 31’ Златко Атанасоски 20’ Мирко Богески 36’
Екипите на Систина и Матрикс го одиграа последниот натпревар во денешниот ден и двете екипи максимално мотивирано влегоа во овој натпревар и мора да напоменеме дека екипата на Матрикс не беше во полн состав. Натпреварот го отвори Димковски од екипата на Аџибадем Систина кој по одлично изработен напад дојде до реализација во 11та минута, по само неколку минути му се приклучи и Ѓоргиевски за водство од 2-0. Кај Матрикс расположен беше Илиевски кој успеа да го намали резултатот на 2-1, но вечерва незадржливиот тандем Димковски Ѓорѓиевски кај Систина беа прецизни во 15та минуа па и донесоа водство на екипата на Систина од 4-2. Во второт полувреме и двете екипи продолжија да играат во висок ритам се играше одличен фудбал со цврста одбрана и одлично поставен напад. Екипата на Аџибадем Систина имаше своја вечер и водството кое го стекна во првото полувреме успеа да го задржи до самиот крај за победа на овој натпревар со 6-5.