Ван Хоол ја задржа предноста од полувремето за победа над А1

Ван Хоол 6-2(3-1) А1

Ван Хоол:Даниел Стаменковски 3’ 32’ Ненад Саздовски 16’ Дарко Андоновски 20’ Стефан Стојановиќ 36’ 40’
А1: Анѓело Лазаревски 4’ Иле Никодиновски 23’

Екипите на Ван Хоол и А1 натпреварот го започнаа со отворена игра и целосен акцент на играта во нападот уште на почетокот од полувремето во 3та минута преку Стаменковски екипата Ван Хоол поведе со 1-0, но А1 веќе во следниот напад успеа го израмни резултатот преку погодокот на Лазаровски. Натпреварот продолжи во исто темпо се до втората половина од полувремето кога екипата на Ван Хоол со два погодоци преку Саздовски и Андоновски успеа да поведе со 3-1. Во второто полувреме екипата на А1 се обидуваше да анулира негативата од првото полувреме но Ван Хоол играше смирено со долги напади се со цел да ја задржи предноста. Во средината на второто полувреме А1 во своите редови внесе голман играч како би имале играч плус во нападот, но и ова не вроди со плод па на крајот Ван Хоол славеше со 6-2.