Дуото Лазаревски – Ѓалевски му донесоа победа на Интертек во дуелот со Спорт Лајф

Спорт Лајф 2-8(1-4) Интертек

Спорт Лајф: Ерсан Ајвазовски 24’ Трендафил Атанасовски 11’
Интертек: Мартин Лазаревски 4’ 9’ 28’ 31’ Дарко Костадинов 32’ Стефан Ѓалевски 3’ 5’ 30’

Одлично прво полувреме прикажа екипата на Интертек во дуелот со Спорт Лајф. Ти е уште на самиот старт од полувремето успеаа да го отворат резултатот преку Ѓалевски во 3та минута, а до 9та минута од полувремето успеаа да направат солидна предност од 0-4. Екипата на Спорт Лајф по ова рано водство на Интертек ја зацрвсти играта во одбраната и преку контра напади се обидуваше да ја намали разликата. Во 11та минута Атанасовски по одлична асистенција на Ваљак стрелаше за 1-4. До крајот на полувремето се играше цврст фудбал на двете страни, кај што двете екипи својата шанса ја бараа преку контра напади и удари од далечина, но голманите беа на ниво на задачата па мрежите мируваа и на паузата се замина со резултат од 1-4. На стартот на второто полувреме екипата на Спорт Лајф успеа да намали на 2-4 и да дојде на само два гола негатива. Екипата на Интертек по ова намалување на резултатот притисна во предно поле и со офанзивна игра преку денес одличните Мартин Лазаревски и Стефан Ѓалевски успеа повторно резултатски да се одвои. До крајот на натпреварот екипата на Спорт Лајф се обидуваше да најде против игра за денес расположените Интертек но не успеаа во тоа па го загубија овој натпревар со 2-8.