Лукоил со одлична игра до сигурна победа над Уника

Уника 5-13(2-8) Лукоил

Уника: Љуљзим Каштањева 12’ 21’ 33’ Арбен Нухиу 14’ Александар Аевски 23’
Лукоил: Иван Стојчев 1’ 2’ 6’ 8’ 32’ Петар Лефков 7’ 20’ 29’ 30’ 40’ Горан Стојанов 12’ 17’ 29’

Одличен почеток на екипата на Лукоил во дуелот со Уника тие уште на самиот старт од натпреварот наметнаа високо темпо на игра во предно поле што им донесе два брзи погодоци и предност од 0-2. Екипата на Уника по ова рано водство на Лукоил се префрли на противничката половина но заборави на одбраната што Лукоил го искористи за зголемување на водството и солидна предност од 0-5 во 8та минута. Екипата на Уника до крајот на полувремето бркаше резултат и успеа со два гола да ја намали разликата но минатогодишниот шампион Лукоил прикажа одлична игра па на паузата замина со предност од 2-8. На стартот на второто полувреме екипата на Уника имаше одличен старт и со два погодоци успеа да ја намали резултатската предност на Лукоил, но екипата на Лукоил имаше своја вечер и прикажа одлична игра и не дозволи изненадување. До крајот на натпреварот Лукоил ја зголемуваше предноста за конечна победа со резултат од 5-13.