Осврт на седумнаесеттото коло од Бизнис Лигата на Македонија

Во ракмите на седумнаесеттото коло од Бизнис Лигата на Македонија беа одиграни 10 натпревари полни со пресврти, изненадувања ,тактички надмудрувања и неизвесност до последните минути од натпреварите, а два натпревар беа регистрирани со службен резултат.

Табелата после ова коло изгледа вака:

Халк Банка со тимска игра до сигурна победа над Сава Осигурување
Сава Осигурување 2-10(1-2) Халк Банка
Сава Осигурување: Решат Рахмани 19’ 40’
Халк Банка: Дарко Крстевски 13’ Мартин Дамески 24’ 37’ Алпер Тахир 34’ 35’ 40’ Самир Вели 33’ Дејан Петковски 20’ 39’ 40’

ЈСП ја сочува предноста и славеше на Пивара Скопје
ЈСП 5-3(2-2) Пивара Скопје
ЈСП: Гоце Крстевски 25’ 28’ Сабит Хусеини 1’ Филип Димовски 39’ Дарко Петров 18’
Пивара Скопје: Делчо Кировски 40’ Бобан Ристов 2’ Влатко Трпковски 11’

Панев со 6 гола ја водеше екипата на Фабрика Карпош – ГИМ до победа над Џонсон Мети
Џонсон Мети 5-10(1-4) Фабрика Карпош – ГИМ
Џонсон Мети: Љупчо Стојановски 27’ Никола Николовски 6’ 37’ Стефан Јовановски 22’ Дарко Ѓурчиновски 22’
Фабрика Карпош – ГИМ: Георги Божиков 10’ 17’ 39’ Кристијан Панев 3’ 21’ 24’ 28’ 35’ Игор Николовски 33’ Кире Крстевски 20’

ЕВН со отворен фудбал до победа над Спорт Лајф
ЕВН 8-3(3-1) Спорт Лајф
ЕВН: Бојан Симоновски 17’ 22’ Дарко Стоилевски 40’ Вилијам Митев 6’ 36’ Бојан Тодоровски 28’ Никола Атанасов 38’
Спорт Лајф: Стефан Пасковски 16’ Филип Гигов 22’ Филип Драскачев 27’

Агеловски го водеше А1 до победа над Шпаркасе Банка
Шпаркасе Банка 3-4(2-1) А1
Шпаркасе Банка: Марјан Сапсовски 6’ Филип Чижбановски 26’ Никола Пановски 13’
А1: Мартин Ангеловски 25’ 27’ 37’ Бојан Волчевски 2’

Најдобри стрелци во досегашниот дел од натпреварувањето:

Аптив го издржа притисокот и славеше над DHL
DHL 2-4(0-1) Аптив
DHL: Драган Златановски 38’ Мартин Каровски 34’
Аптив: Александар Марковски 10’ Иле Трајковски 24’ 29’ Дамјан Хрдличка 40’

Во неизвесна завршница Гранит и Матрикс ги поделија бодовите
Гранит 4-4(3-4) Матрикс
Гранит: Мартин Ристовски 20’ 20’ Мартин Ќушкоски 10’ 36’
Матрикс: Ивица Алампиоски 7’ Давид Ристовски 4’ 15’ Тони Брњарчевски 1’

Ѓоргиоски со 8 погодоци го водеше Макпетрол до победа над Окта
Макпетрол 8-3(2-1) Окта
Макпетрол: Мишо Ѓоргиоски 17’ 20’ 21’ 23’ 34’ 36’ 37’ 39’
Окта: Драганчо Шоршиевски 24’ 40’ Горан Бојковски 19’

Ван Хоол со пресврт во второто полувреме до победа над ЕЛЕМ
Ван Хоол 5-1(0-1) ЕЛЕМ
Ван Хоол: Дарко Ангеловски 35’ Даниел Стаменковски 24’ 37’ Стефан Станојковиќ 23’ Антони Петровски 21’
ЕЛЕМ: Нерим Мустафи 7’

Дуото Стевковски-Јовчевски и ја донесоа победата на Аџибадем Систина во дуелот со УНИКА
Аџибадем Систина 7-4(3-3) УНИКА
Аџибадем Систина: Диме Стевковски 12’ 18’ 26’ 26’ 40’ Дамјан Јовчевски 13’ 25’
УНИКА: Љуљзим Каштањева 37′ Беким Љута 19’ Енес Ариф 6’ 18’

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Мишо Ѓоргиоски (Макпетрол) 8 гола
– Диме Стевковски (Аџибадем Систина) 5 гола
– Кристијан Панев (Фабрика Карпош – ГИМ) 5 гола
– Алпер Тахир (Халк Банка) 3 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Георги Божиков (Фабрика Карпош – ГИМ), Ајет Новобрдалија (ЕВН), Дејан Петковски (Халк Банка), Влатко Трпковски (Пивара Скопје), Мартин Ангеловски (А1), Мартин Дамески (Халк Банка)

Екипа на колото: Фабрика Карпош – ГИМ
Тренер на колото: Давор Калиновски (ЈСП)
Голман на колото: Марјан Спасовски (Аптив)
Натпревар на колото: Гранит 4-4 Матрикс