Осврт на првото коло од Бизнис Лигата на Македонија

Првото коло од 11тата последователна сезона во Бизнис Лигата на Македонија помина во исклучително фер плеј атмосфера .
Се одиграа 10 натпревари кои изобилуваа со квалитетен фудбал, голем број атрактивни потези како и неизвесни завршници кои го задржуваа вниманието до буквално последната секунда

Паровите кои играа ова коло се:
ЕВН 1-6(0-2) Лукоил
Лукоил со победа над ЕВН ја отвори 11та сезона на Бизнис Лига

Фабрика Карпош – ГИМ 8-12(0-7) ЈСП
Фабрика Карпош – ГИМ немаше сили за пресврт со ЈСП

Ван Хоол 2-1(1-0) Шпаркасе Банка
Во крајно неизвесен натпревар Ван Хоол ја совлада Шпаркасе Банка

Уни Банка 5-4(4-1) Спорт Лајф
Уни Банка предводени од Ташков дојдоа до победа над Спорт Лајф

Џојсон Сејфти Системс 9-3(5-1) ЈП Дрисла
Џојсон Сејфти Системс со офанзивна игра дојде победа над ЈП Дрисла

Рамстор 4-5(2-1) ЈП Водовод
Во инфаркт завршница ЈП Водовод славеше над Рамстор

ТЕМАТО 2-5(1-2) С.Ц. Борис Траковски
Искуството на С.Ц. Борис Трајковски беше клучно во победата над ТЕМАТО

А1 1-9(1-4) Џонсон Мети
Џонсон Мети ја искористи кратката клупа за победа над А1

Матрикс 3-3(0-1) ЕЛЕМ
Во дерби натпревар Матрикс и ЕЛЕМ ги поделија бодовите

Пивара Скопје 2-7(0-4) Гранит
Искуството на Гранит беше пресудно во дуелот со Пивара Скопје

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Тихо Фидановски (ЈСП) 7 гола
– Кристијан Панев (Фабрика Карпош – ГИМ) 4 гола
– Стојанче Ивановски (ЈП Водовод) 3 гола
– Венцо Вренцоски (Џојсон Сејфти Системс) 3 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Николче Глигуровски (Гранит), Дарко Петров (Гранит), Роберт Здравковски (ЕЛЕМ), Тони Брњарчевски (Матрикс),Дамјан Сиљановски (С.Ц. Борис Трајковски), Лоренцо Николовски (Лукоил), Кристијан Смилевски (Уни Банка)

Екипа на колото: ЈП Водовод
Тренер на колото: Марјан Казаковски (Фабрика Карпош – ГИМ)
Голман на колото: Марјан Цветковски (Лукоил)