ЈСП во финишот успеа да го совлада ЕВН

ЈСП 5-3(2-3) ЕВН

ЈСП: Дејан Блажевски 4’ Тихо Фидановски 10’ 21’ Велко Серафимовски 40’ Азем Бучи 37’
ЕВН: Дарко Стоилов 3’ 18’ Ајет Новобрдалија 2’

Второто коло од 11та сезона на Бизнис Лигата на Македонија го отворија екипите на ЈСП и ЕВН, Натпреварот го отвори екипата на ЕВН и тоа уште во раната фаза преку Новобрдалија и Стоилевски со што успеа да поведе со 0-2. ЈСП одговори во следниот напад преку Блажевски кој успеа да намали на 1-2. Во понатамошниот тек на полувремето се играше егал и на двете страни. Ниту една од екипите во ваквата цврста игра не успеа резултатски да се одвои па ЕВН отиде на полувремето со монимална предност од 2-3. Ваквата игра продолжи и во второто полувреме се играше доста цврста одбрана на линија на фаул не дозволуваќи да се дојде до отворен шут кон голот. Екипата на ЈСП успеа да го израмни резултатот и во самиот финиш да искористи две шани за гол за победа на овој натпревар со 5-3.