Во исклучително возбудлив натпревар Макпетрол славеше над Џонсон Мети

Макпетрол 6-1(2-0) Џонсон Мети

Макпетрол: Горан Новаковски 15’ Мише Ѓеорѓиевски 16’ 21’ 40’ Бенер Бакиовски 37’ Марко Костенцовски 38’
Џонсон Мети: Никола Николовски 24’

Динамично прво полувреме во висок ритам на игра ни прикажаа екипите на Макпетрол и Џонсон Мети. Двете екипи во натпреварот влегоа мотивирани и со силна мотивација за победа, екипата на Макпетрол беше таа која притискаше кон голот на Џонсон Мети, но голманот на Мети беше на висина на задачата и спаси неколку сигурни голови. Сепак до крајот на полувремето екипата на Макпетрол успеа да ја скрши одбраната на Џонсон Мети и да дојде до предност од 2-0 која успеа да ја задржи до полувремето. Во второто полувреме екипата на Џонсон Мети продолжи со притисокот кон голот на Макпетрол што и донесе погодок во раната фаза од второто полувреме. Сепак отворената игра на Џонсон Мети ја искористи Макпетрол за да ги најде дупките во одбраната и да го зголеми своето водство. До крајот на натпреварот екипата на Макпетрол ја имаше контролата врз топката и ја задржи предноста за победа од 5-1.