Во крајно неизвесен натпревар Ван Хоол ја совлада Шпаркасе Банка

Ван Хоол 2-1(1-0) Шпаркасе Банка

Ван Хоол: Владо Здравковски 1’ Ненад Саздовски 38′
Шпаркасе Банка: Христијан Тодоровски 30’

Екипата на Ван Хоол во првата минута од натпреварот со гол преку Владо Здравков го отвори натпреварот со Шпаркасе Банка. И на двете страни се играше доста цврст фудбал со акцент на одбраната, двете екипи со цврста одбрана се обидуваа да дојдат до брз контра напад со што би го изненадиле противникот. И на двете страни се доаѓаше до шанса за гол но до крајот на полувремето ниту една од екипите не реализираше па Ван Хоол успеа на паузата да замине со 1-0 предност од првата минута. Во второто полувреме и на двете страни продолжи да се игра израмнет натпревар, екипата на Шпаркасе преку Христијан Тодоровски во 30та минута успеа да дојде до израмнување од 1-1 со што се влезе во крајно неизвесна завршница. Во ваквата завршница за да биде натпреварот уште поинтересен екипата на Шпаркасе Банка остана со играч помалце што екипата на Ван Хоол го искористи за ново водство од 2-1. Шпаркасе Банка во финишот се обиде со голман играч но не успеа да го изненади Ван Хоол па Ван Хоол го доби овој натпревар со 2-1.