Искуството на С.Ц. Борис Трајковски клучно во победата над ТЕМАТО

ТЕМАТО 2-5(1-2) С.Ц. Борис Траковски

ТЕМАТО: Мерис Халитовиќ 15’ 29’
С.Ц. Борис Трајковски: Влахо Костов 16’ Љубомир Стојановски 19’ 31’ Дамјан Сиљановски 30’ 37’

Израмнето прво полувреме одиграа екипите на ТЕМАТО и С.Ц. Борис Траковски, двете екипи играа дефанзивен фудбал и преку контра напади се обидуваа да го изненадат протиникот. Кон средината на полувремето екипата на Борис Трајковски притисна кон голот на протиникот и имаше неколку одлични шанси да реализира. Ваквата офанзина игра ја остави ранлива во одбраната што екипата на ТЕМАТО го искористи и преку Халитовиќ успеа да го превземе водството во 15та минута. Но веќе во следната минута екипата на С.Ц. Борис Трајковски успеа преку Влахо Костов да дојде до израмнување од 1-1. Во финишот од полувремето екипата на С.Ц. Борис Трајковски успеа преку Стојановски да реализира за целосен пресврт од 1-2. Во второто полувреме екипата на Борис Трајковски од минута во минута влегуваше во вистинскиот ритам и потпираќи се на искуството успеа да стекне резултатска предност. Екипата на ТЕМАТО не можеше да фати резултатски приклучок и не го најде својот ритам па на крајот го загуби овој натпревар со 2-5.