ТАВ не го издржа притисокот на Македонски Телеком

ТАВ 3-7(0-1) Македонски Телеком

ТАВ: Мартин Арсовски 28’ 30’ Симиќ 40’
Македонски Телеком: Данило Миладиновски 39’ 40’ Михајло Лазаревски 15’ 23’ Роберт Попоски 35’ Гоце Филипов 26’ Даниел Анчевски 24’

Осумнаесеттото коло од Бизнис Лигата на Македонија го отворија екипите на ТАВ и Македонски Телеком, воведните минути од натпреварот поминаа во мирно темпо без многу шанси за погодок и на двете страни. Кон средината на полувремето екипата на Македонски Телеком успеа да искористи еден контра напад и со голот на Лазаревски да дојде до водство од 0-1. По оваа негатива екипата на ТАВ тргна по израмнување но екипата на Телеком одлично ја постави својата игра во одбраната не дозвои изненадување и на полувреме замина со предност од 0-1. Во второто полувреме екипата на Телеком успеа да постигне погодок на самиот старт за водство од 0-2, по оваа негатива екипата на ТАВ со сите сили се обидуваше да фати резултатски приклучок но екипата на Телеком ја контролираше играта и резултатот и од минута во минута го зголемуваше водството за на крајот да извојува победа од 3-7.