Шпаркасе Банка со победа над ЈП Дрисла ја започна новата сезона

Шпаркасе Банка 11-2(3-1) ЈП Дрисла

Шпаркасе Банка: Филип Чижбановски 3’ 36’ Стефан Стојановски 9’ 40’ Марјан Спасовски 19’ 37’ 39’ Стојанчо Јосифовски 32’ 35’ Спасе Спасовски 31’ Никола Пановски 23’
ЈП Дрисла: Бесник Шакири 18’ 21’

Одличен старт на екипата на Шпаркасе Банка во дуелот со ЈП Дрисла, тие уште на самиот старт на полувремето поточно во 3та минута успеаа да искористат грешка во одбраната на Дрисла и да дојдат до водство од 1-0. По ова рано водство на Шпаркасе Банка екипата на ЈП Дрисла се обидуваше резултатски да се врати, но Шпаркасе Банка ја имаше контролата врз топката па во 9та минута успеа да го зголеми водството на 2-0. До крајот на полувремето двете екипи успеаа да постигнат по еден гол па на паузата се замина со резултат од 3-1. На самиот старт на второто полувреме екипата на ЈП Дрисла успеа резултатски да се доближи и да намали на 3-2, и кога се чинеше дека имаат шанси за израмнување екипата на Шпаркасе Банка го подигнаа темпото на игра ја зацврстија одбранта и од минута во минута го зголемуваа водството до комотна предност од 6-2. Екипата на ЈП Дрисла се обиде со голман играч да се врати во натпреварот, но екипата на Шпаркасе денеска имаше своја вечер па дојде до сигурна победа од 11-2